قله ناتشکوه (املش)

قله ناتشکوه(به معنای آتش) به ارتفاع ۲۲۵۰ متری در شهرستان املش در شرق گیلان واقع شده است. با عبور از روستای بلوردکان- چشمه منجم قلی- روستای عالی دشت(ارتفاع ۱۴۰۰ متر)- سیاه کشان- روستای خصیل دشت(ارتفاع ۱۸۵۰ متر)- دو راهی دیلمان( به زبان محلی دیلمان دو راه)- چاک دشت به قله ناتشکوه خواهید رسید.
پوشش گیاهی
گیاهانی که در این منطقه واقع شده اند از درختانی چون راش، توسکا، انجیر و به تعداد اندک(لی) و گیاهان دارویی از قبیل بومادران، آویشن، سیر کوهی، چای کوهی پوشیده شده است.
میوه هایی از قبیل آلوچه، زرشک، زالزالک و ازگیل جنگلی در این منطقه به چشم می خورد.
گیاهی با نام(ماسن بلبله) دارای خواص ضد سرطان در این منطقه وجود دارد که این گیاه فقط در زمان برف دیده می شود و با فضله گاو و گوسفند رشد می کند.
پوشش جانوری
حیواناتی که در این منطقه قرار دارند شامل گرگ، خرس، روباه، شغال، خرگوش، موش کور و گراز می باشد که اخیرا با شناسایی پلنگ در این منطقه اداره جنگلبانی در حال اقدام به حفظ این گونه ارزشمند شده است.
نکاتی چند در خصوص قله ناتشکوه
– سیاه کشان که یکی از مناطق جهت رسیدن به ناتشکوه می باشد به علت اینکه در قدیم این منطقه پوشیده از درختان بوده و آسمان به هیچ وجه دیده نمی شود به این نام معروف گردیده است حال از تمام این درختان فقط ۳ درخت باقی مانده که نماد این منطقه می باشد. اولی در روستای عالی دشت دومی ۵۰۰ متر بعد از روستای عالی دشت و سومی در سیاه کشان قرار دارد.
– قله ناتشکوه برای کوهنوردانی که قصد صعود به آن را دارند در تابستان عمومی و در زمستان فنی می باشد.
آب و هوای منطقه
زمستانی خشن و خشک در بعضی مواقع ارتفاع برف به بیش از ۲ متر می رسد.
– کسانیکه قصد گردش با ماشین به این منطقه زیبا و بکر را دارند از روستای عالی دشت تا روستای خصیل دشت ۴۵ دقیقه طول می کشد.

نوشته: مریم سلمانی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *